Nikola Banićević je po osnovnom obrazovanju pravnik i doktor političkih nauka. Istraživač je u oblasti regionalne i međunarodne bezbjednosti. Gimnaziju je završio u Kotoru, a potom diplomirao na Pravnom fakultetu Univerziteta Crne Gore. Magistrirao je na Fakultetu pravnih nauka Univerziteta Donja Gorica (UDG) sa temom: "Međunarodno-pravni i institucionalni okvir borbe protiv terorizma". Trenutno je doktorand na Humanističkim studijama UDG, smjer: Međunarodna bezbjednost.
Profesionalno je bio angažovan kao sekretar Opštinskog tima za zaštitu i spašavanje Opštine Kotor, član Nacionalnog operativnog tima za borbu protiv nasilnog ekstremizma, Komunikacionog tima Savjeta za članstvo u NATO, kao i član Radne grupe za pregovaračka poglavlja 23 i 24 u okviru Nacionalne konvencije o evropskoj integraciji Crne Gore.
Na UDG-u je obavljao funkciju prodekana na Humanističkim studijama u studijskoj 2021/2022. godini, a danas je saradnik u nastavi na studijskom programu Međunarodni odnosi i diplomatija i Bezbjednost. Predaje predmete iz oblasti bezbjednosti, uključujući: Upravljanje krizama, Odbrambene politike, Međunarodna, nacionalna i regionalna bezbjednost, kao i Savremeni bezbjednosni i obavještajni sistemi. Član je međunarodne mreže istraživača „Balkan Academic Researchers Network“.
Aktivno učestvuje na međunarodnim i regionalnim konferencijama i forumima, gdje je držao i gostujuća predavanja, uključujući univerzitete i organizacije u Skoplju, Sofiji, Podgorici i drugim gradovima. Među temama su: Berlinski proces, nuklearna neproliferacija, uticaji rata u Ukrajini, borba protiv nasilnog ekstremizma i evroatlantske integracije.
Autor je više naučnih i stručnih radova na temu bezbjednosti, međunarodnog prava i NATO integracija. Objavljivao je u časopisima kao što su Matica, Humanističke studije, Knowledge International Journal, kao i u zbornicima i publikacijama Univerziteta u Beogradu. Pored toga, piše kolumne i članke u dnevnim i nedjeljnim listovima Vijesti, Monitor, Pobjeda i na platformama poput Urban Protection Academy.
Njegovo akademsko i profesionalno djelovanje usmjereno je na istraživanje savremenih bezbjednosnih izazova i reformu bezbjednosnog sektora u kontekstu evropskih i evroatlantskih integracija