blog-img
Naši studenti na Nacionalnoj obuci Crvenog krsta

Nakon objavljivanja udžbenika Međunarodno humanitarno pravo, Univerzitet Donja Gorica i Crveni krst Crne Gore nastavljaju saradnju: studentkinje Anđela Pejović i Kristina Radić predstavljale su Fakultet pravnih nauka, odnosno Humanističke studije na Nacionalnoj obuci „Međunarodno humanitarno pravo i difuzija osnovnih principa i istorijata Međunarodnog pokreta Crvenog krsta i Crvenog polumjeseca - snaga prava i humanosti”, koju je Crveni krst Crne Gore u okviru saradnje sa Međunarodnim komitetom Crvenog krsta organizovao od 11. do 13. oktobra u Domu solidarnosti CKCG u Sutomoru.

Obuka je, kako se navodi iz CKCG, okupila volontere i zaposlene u Crvenom krstu, studente prava i predstavnike Ministarstva vanjskih poslova koji su imali priliku da kroz kritičko razmišljanje i interaktivne metode doprinesu širenju znanja u ovoj oblasti. “Tokom radnog dijela programa učesnici/ce su se prisjetili nastanka Međunarodnog pokreta, istorijata razvoja međunarodnog humanitarnog prava, te se bavili temama tolerancije, kulture, identiteta, prevencije diskriminacije, rodne ravnopravnosti i nenasilnog rješavanja konflikata. Kroz primjere iz sudske prakse, diskusiju o (ne)časnim načinima vođenja sukoba, pitanje dileme posmatrača u hipotetičkim slučajevima, odnos ljudskih prava i međunarodnog humanitarnog prava i simulaciju pregovora, učesnici/ce su ukazali na potencijalne rizike i prilike koje se nalaze pred međunarodnim humanitarnim pravom danas, navodi se u objavi CKCG.