Obavještenja

Osnovne studije
Aktivnosti u okviru projekta University and Gender Mainstreaming - UNIGEM

Univerzitet Donja Gorica u okviru projekta Gender mainstreaming u visokom obrazovanju UNIGEM organizovao je tokom jula 2024. godine niz gostujućih radionica i predavanja u oblasti rodne ravnopravnosti i rodno zasnovanog nasilja, nasilja u porodici, invaliditeta iz rodne perspektive i ljudskih prava LGBTIQ osoba. Cilj ovih aktivnosti je edukacija nastavnog osoblja, kao i prilagođavanje nastavnih planova i programa ovim značajnim temama.

U okviru ovih aktivnosti, u saradnji sa Kancelarijom za rodnu ravnopravnost Glavnog grada organizovano je više radionica.

 Prvu radionicu održala je Aet Salh, na temu „ Zašto je rod naše pitanje?. Na samom početku, kao primarno pitanje bilo je razlikovanje pola i roda, čija je diferencijacija važna jer je ključna za razumijevanje bioloških i društveno-kulturnih aspekata identiteta i ravnopravnosti. Gospođa Salh je naglasila da se rodna pravila usvajaju u porodici, školi i kroz cjelokupan proces socijalizacije, ali da je snažan uticaj tradicije u našem društvu, i da tradicija ne bi smjela postojati na uštrb ljudskih prava svakog pojedinca. Posebno značajan segment radionice bila je tema Virdžine, fenomena  ukorjenjenog u crnogorskom društvu, a čija spoznaja je važna za podizanje svijesti o nekadašnjem položaju žena u Crnoj Gori. Trenerica je istakla da je krucijalno njegovanje jednakih šansi za žene i muškarce bez obzira na njihove različite biološke predispozicije. Učesnici su sa trenericom diskutovali o femicidu, različitim oblicima nasilja s akcentom na probleme u zakonodavstvu i radu sudova u pojedinim slučajevima. Gospođa Salh je radionicu  završila osvrtom na promjene u odnosu na pomenute društvene probleme, govoreći da izvjesne promjene u našem društvu postoje, ali da su tradicionalni obrasci ponašanja, posebno u oblasti obrazovanja, i dalje prisutni.

 

Narednu radionicu, na temu „Invaliditet iz rodne perspektive,  održala je Anđela Radovanović. Radionicu je koncipirala na način što je podijelila na teorijski i praktični dio, a na kraju ostavila je vremena za diskusiju, komentare i pitanja. Na početku je dala koncizan osvrt na istorijat odnosa društva prema osobama sa invaliditetom, s akcentom na mnoge važne ličnosti koji su doprinijele podizanju svijesti o osobama sa invaliditetom. Poseban dio posvetila je ženama  sa invaliditetom koje su istorijski, ne samo kao lica s invaliditetom bile diskiminisane. U nastavku je učesnike upoznala sa modelima pristupa invalidnosti, sa primjerima iz prakse. Poslije teorijskog dijela, učesnici su podijeljeni u grupe u okviru kojih su proučavali različite studije slučaja i primjenjivali naučeno. Radionicu je trenerica završila zaključkom da osobe s invalididtetom nemaju „posebne“ potrebe ili „posebna“ prava, već su i prava i potrebe u generalnom smislu svima istovjetne, ali da su kod lica sa invalididtetom specifični načini zadovoljenja tih potreba, i da društvo treba da promijeni ugao posmatranja lica sa invaliditetom.

 

Radionicu na temu „ Ljudska prava LGBTIQ osoba,  održala je  Marica Vlahović. Radionica je započela osvrtom na istorijat LGBTIQ-a, početke i okidače prve Parade ponosa, položaj LGBTIQ osoba kroz XX vijek u različitim dijelovima svijeta, s akcentom na Crnu Goru. Zatim se trenerica fokusirala na detaljno objašnjenje LGBTIQ simbola, njihovih značenja, razlozima nastanka. Poseban fokus radionice bio je na crnogorskom zakonodavstvu, praktičnoj primjeni zakona i procedura u odnosu na LGBTIQ populaciju, promjenama istih i planovima za budućnost, novim predlozima koji čekaju svoj epilog kao i preprekama u realizaciji postojećih strategija. Veoma važan dio radionice bila je diskusija koja je pratila svaki segment radionice, gdje su učesnici imali priliku da prokomentarišu njihova iskustva u odnosu na LGBTIQ osobe, riješe neke od svojih dilema, nauče nešto novo kao i da iskažu svoje mišljenje. Radionica je završila zajedničkim zaključcima u odnosu na trenutnu situaciju u Crnoj Gori, svakodnevne probleme u funkcionisanju LGBTIQ osoba, i predlozima o nastavku edukovanja mladih na ovu temu, sa akcentom na Univerzitet.

 

Predavanje na temu „Rodno zasnovano nasilje i nasilje u porodici“ održala je Ida Kolinović, sekretarka Sekretarijata za socijalno staranje Glavnog grada Podgorica. Kroz interaktivno predavanje, učesnici su imali priliku da steknu nova znanja ali i iznesu svoje mišljenje i prodiskutuju o različitim vrstama i oblicima nasilja,  međunarodno- pravnim i nacionalnim sistemima zaštite, prevencije i podrške za žrtve nasilja. Posebno je istaknut oblik psihičkog nasilja- zanemarivanje , koje je pored toga što ima posljedice teže od nasilja koje podrazumjeva neki oblik činjenja i teško dokazivo. Gospođa Kolinović je akcenat stavila na djeci, odnosno uticaju nasilja na njihov psiho- fizički razvoj, naglašavajući da dijete koje je svjedok je ujedno i žrtva nasilja. Predavanje je u svim segmentima propraćeno rezultatima istraživanja koje je sprovela gospođa Kolinović.